Игорь Кононенко: «Смотрящій» = «Куратор»?

Игорь Кононенко: «Смотрящій» = «Куратор»?

Режим Януковича тримався на так званих «смотрящіх», які вирішували проблеми та збирали данину на місцях. Ці «рішали» представляли реальну законодавчу, виконавчу та судову владу. Тому вся країна, починаючи з Києва і закінчуючи невеличким селом жила не за Конституцією та законами, а за «понятіями».

«Смотрящій» немов феодал встановлював розмір податків, вирішував кого «стратити», а кого помилувати. Про них згадали минулого року під час засідання Ради регіонального розвитку, яке транслювалося у прямому ефірі. Коли голова Васильківської райдержадміністрації Дніпропетровської області Сергій Літвінов звернувся до Президента Порошенко із проханням: «Хай київський Держгеокадастр, вибачте за не державницьку мову, забере своїх «смотрящіх» у нас по областях і по району!».

Януковича в Україні вже не один рік нема, а таке поняття як «смотрящій» залишилося. Чим привабливий цей феодальний інститут із кримінальним  присмаком для сучасної вертикалі влади?    

«Смотрящій» помер! Хай живе «смотрящій»!

24 жовтня 2017 засідання Ради регіонального розвитку року. Прохання голови райдержадміністрації звільнити від свавілля «смотрящіх», закінчилося відстороненням в.о. Держгеокадастру у прямому ефірі. Та заявою прем’єр-міністра: «Смотрящіє» залишилися у далекому 14-ому, далекому 13-ому році!»

Однак не всі присутні у залі засідання, а тим більш мільйони глядачів, в це повірили. Занадто показова була реакція у делегатів лише при самій згадці такого поняття як «смотрящій»: сотні посмішок і бурхливі оплески. Президент, на відміну від прем’єра, був більш стриманий. Він обмежився обіцянкою: «Ми налагодимо питання, щоб у нас «смотрящіх» взагалі, і «смотрящіх» у Держгеокадастрі, зокрема, не було!»

Відтак, гарант визнав їх існування. Згодом голову Васильківської райдержадміністрації Дніпропетровської області Сергія Літвінова теж звільнили. За офіційною версією – через махінацію із земельними ділянками. Складається враження, що на цьому боротьба із «смотрящіми» закінчилася. Тим більш, що народні депутати заявляють, один з них  Сергій Лещенко: «Смотрящіє» Януковича пішли, а їх замінили «смотрящіє» від Блоку Порошенка!»

Владу перекладають із однієї кишені до іншої?

Мова йде про, так званих, «кураторів» бізнесу, сфер державної політики, відомств, партії чи то  окремого району. Наприклад, Ігоря Кононенка який з армійських років товаришує з Петром Порошенком, ЗМІ вважають «неофіційним лідером» силовиків. Від такого титулу права рука гаранта відхрестився. Але у  серпні 2018 р. Ігор Кононенко визнав, що він куратор двох районів. «Я, як депутат Верховної Ради, пройшов у Верховну Раду за списком, у мене не було округу, але ми на фракції прийняли рішення, що всі «депутати-списочники» мають бути закріпленими за відповідними округами. Працювати на цих округах, спілкуватися із людьми і допомагати їм. Я виявив бажання працювати на 94 окрузі. Це Васильківський і Обухівський райони, я вже півтора роки на цьому окрузі працюю.» – так прокоментував пан Ігор свої часті відвідини Обухівщинни.

Хоче балотуватися Ігор Кононенко у 94 окрузі – що тут незаконного? До того ж, від партійного куратора району, на відміну від «смотрящєго», не попахує криміналом. А законодавчо у 2015 р. владу на місцях віддали партіям, коли прийняли Закон про місцеві вибори. За ним мандати у районну чи міську раду розподілялися між кандидатами зі списку партій, які подолали  5% бар’єр. Характерно, що місцеві партійні списки затверджувалися печатками у центральних офісах партій. Відтак депутат, який отримав мандат, потрапляв у пряму залежність не від громади, а від партійної бонзи. Ні для кого не секрет, що в Україні немає ідеологічних партій. Гроші, особистість, клан – це три кити, на яких тримаються парламентські партії. Саме їм розчистив дорогу на місцеві вибори 5% бар’єр. Практично за кожною політсилою стоять олігархи та їх куратори.  Однак партійного населення лише 5%, натомість  у місцевих радах опинилося 80% партійців-депутатів! Дисбаланс очевидний, але кому він вигідний? Тим більш, що після завершення децентралізації 70% бюджету будуть розподілятися на рівні області, району та громади.

За статистикою українці довірять більше громадським організаціям, а майже 20%  – волонтерам. Знову ж таки, в Україні понад  30 тис. ОСББ, квартальних, мікрорайонних чи вуличних комітетів. Чому перед їх представниками нардепи увімкнули червоне світло?  Тим більш, що нова влада оголосила курс децентралізації пріоритетним! 

Маємо те, що маємо!

Відтак, маємо те, що маємо. Наприклад, в селищі Коцюбинському чубляться депутати від БПП, «Батьківщини» та «Самопомочі». А в Обухівському районі – конфлікт між райдержадміністрацією та райрадою. Все закінчилося тим, що депутати, переважно від «Батьківщини» та «Укропу», і навіть від БПП висловили  недовіру голові РДА Івану Рудяку, та створила новий фінансовий відділ.

«Що ми маємо – Васильківський район, райрада, райадміністрація працюють як єдине ціле. Навіть спільно виїжджають на заходи, і немає ніяких проблем. Це дало можливість там, в цьому році за останні тільки чотири місяці додаткових 20 млн гривень соцееконому за моєю допомогою виділити на районну раду. Сіли, спокійно розподілили, домовилися, депутати районної підтримали, проголосували. Обухівщина могла отримати такі самі кошти? Могла! Чому не отримали – нема кому давати. Конфлікт між райрадою і райдержадміністрацією – з ким розмовляти? Нема мені з ким розмовляти? Ну виділю я кошти, а далі я не знаю, що з цими коштами буде. Бо райрада на сесії забирає повноваження з райдержадміністрації, райдержадміністрація судиться!» –   обурювався Ігор Кононенко під час зустрічі з однією із громад Обухівщини. 

З іншого боку, Україна отримала перший прецедент, коли місцеві депутати довели, що РДА – рудимент  радянського минулого. Тобто, як жити у райцентрі вирішує не Київ, а Обухів. Це послаблює позиції Президента. Але про чергову перемогу децентралізації говорити зарано. Місцевих депутатів, зокрема опозиційні «Батьківщину» та «Укроп» контролюють представники  центральних партійних офісів, які утримують олігархи. Чи не тому куратором цього «бунтівного району» у БПП призначили саме Ігоря Кононенка? Але місцевій громаді від того не легше, що «смотрящіх» Януковича змінили куратори провладної та опозиційних партій. Вони стали  заручниками політичних баталій, а не вирішення проблеми  місцевого значення.

Автор: Вадим Сліпчук

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *